Magazyny energii dla przemysłu

Aby jak najbardziej zoptymalizować produkcję i wykorzystanie energii elektrycznej z systemów fotowoltaicznych lub kogeneracyjnych, warto zastosować magazyny energii, żeby uniknąć mało korzystnego odsprzedawania energii elektrycznej do sieci energetycznej.

Magazyn energii umożliwia bowiem przechowywanie prądu, kiedy produkcja energii elektrycznej przez instalację fotowoltaiczną jest wyższa niż jej zużycie. Zgromadzone w ten sposób nadwyżki mogą być wykorzystywane w momentach zwiększonej konsumpcji lub w okresie nocnym, kiedy instalacja PV nie produkuje prądu.

Podsumowując, dzięki magazynom energii można:

  • zatrzymać wyprodukowaną energię – wykorzystanie magazynu sprawia, że cała energia zostaje do dyspozycji na miejscu, bez konieczności oddawania jej do sieci;
  • zyskać niezależność – magazyn energii zabezpiecza właściciela przed przerwami w dostawie energii (awarie zasilania, anomalie pogodowe oraz inne niespodziewane wydarzenia).

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem magazynowania energii jest zastosowanie akumulatorów. Na rynku mamy wiele rodzajów akumulatorów, jednak do najbardziej popularnych należą: akumulatory kwasowo-ołowiane, litowo-jonowe oraz żelowe.

  • Akumulatory kwasowo-ołowiane należą do najtańszych, szybko się zużywają, a ze względów bezpieczeństwa muszą znajdować się w pomieszczeniu wentylowanym;
  • Nieco droższe akumulatory litowo-jonowe charakteryzują się szybkim ładowaniem i małą utratą skuteczności wskutek regularnego rozładowywania;
  • Akumulatory żelowe są bardzo dobrze przystosowane do cyklicznego trybu pracy i zapewniają dużą liczbę głębokich cykli ładowania i rozładowywania bez znaczącej utraty właściwości.

Na rynku dostępne są również akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe, które są jeszcze wydajniejsze i bezpieczniejsze, ale niestety są znacznie droższe od pozostałych i ich stosunek ceny do jakości jest wciąż niekorzystny. Jednak przy wykorzystaniu planowanych i istniejących form dofinansowań zastosowanie powyższego typu akumulatorów może okazać się ekonomicznie opłacalne. W Energy Trend dokładnie zbadamy możliwości dofinasowania i dobierzemy właściwe i ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie.

Zapewniamy doradztwo w zakresie wyboru akumulatora do potrzeb przedsiębiorstwa. W celu właściwego doboru badamy, w jakich sytuacjach akumulator będzie użytkowany i jaki będzie jego schemat działania, jakie urządzenia ma zasilać oraz na jak długo powinno wystarczyć zmagazynowanej energii do zapewnienia optymalnego działania. Zwracamy szczególną uwagę na to, by akumulator dobrać precyzyjnie do źródła produkcji energii elektrycznej, aby zapewnić mu jak najdłuższą żywotność.

Oceniamy także inne czynniki wpływające na pracę całej instalacji:

  • Sprawdzamy, czy instalacja elektryczna w budynku przystosowana jest do pracy z akumulatorem;
  • Sprawdzamy, czy potrzebny będzie akumulator na prąd stały lub zmienny;
  • Sprawdzamy, czy akumulator będzie działać z odpowiednią mocą, gdy nastąpi odłączenie dostawy prądu;
  • Sprawdzamy również, czy akumulator posiada niezbędne systemy zarządzania pracą, odpowiednie do profilu działania przedsiębiorstwa.

Opinie naszych Klientów

Wybrani klienci:

Skontaktuj się z nami

Jeśli jesteś zainteresowany naszymi usługami, skontaktuj się z nami. Podczas bezpłatnej konsultacji, ustalimy obszary, w których możemy Ci pomóc i przedstawimy Ci nasze rozwiązania. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 17:00.

Napisz do nas