Efektywność energetyczna silników: Wymiana silników i napędów elektrycznych
Można znacząco poprawić efektywność energetyczną w przedsiębiorstwie, jeśli zdecydujemy się na zmianę starych, mało efektywnych silników elektrycznych. Silniki wykorzystywane są w wielu procesach przemysłowych: zarówno jako niezależne jednostki, jak i elementy wbudowane w bardziej złożone maszyny, takie jak pompy: wodne i ciepła, sprężarki powietrza lub wentylatory.
Według wielu źródeł silniki elektryczne pobierają nawet 65% całej energii zużywanej w przemyśle. Za tak dużą ilość odpowiadają w znacznym stopniu silniki stare i nieefektywne. Straty energii generowane przez mniej sprawne silniki rozpraszają się w postaci ciepła, które to z czasem obniża sprawność takiego silnika, a nawet może go uszkodzić. Dlatego wymiana silnika, zanim nastąpi ten proces, jest wysoce wskazana. Oznacza to wymianę nawet przed wycofaniem z eksploatacji. Mimo to warto wziąć takie działanie pod uwagę, bo jak wynika z analiz, inwestycja szybko się zwróci.
Lepsza efektywność, niższe koszty konserwacji, uniknięcie niepożądanych przestojów w pracy i strat – to tylko główne zalety wymiany silnika. Ponadto nowe, energooszczędne i nawet niepełnie obciążone podczas pracy silniki zachowują tę samą sprawność. Brak obciążenia nie wpływa więc negatywnie na skuteczność ich pracy, a nawet nieznaczne ją zwiększa.
Silniki o mniejszej mocy oznaczają większe różnice w sprawności. Sprawia to, że inwestycja w wymianę takiego silnika na nowy zwróci się w krótszym czasie.
W Energy Trend przeanalizujemy opłacalność wymiany silników elektrycznych na nowsze i bardziej energooszczędne. Ponadto znajdziemy sposoby finansowania inwestycji.
Nowoczesne silniki przyjazne środowisku
Wymiana starego silnika na nowoczesny model nie tylko zwiększa efektywność i generuje ogromne oszczędności dla przedsiębiorstwa, ale także wpływa korzystnie na ochronę środowiska. Wiele nowoczesnych silników jest dostosowanych do spełniania międzynarodowych standardów IEC, a niektóre również do lokalnych standardów dotyczących efektywności energetycznej (MEPS, Minimum Efficiency Performance Standard). Chociaż międzynarodowe standardy odnoszą się bezpośrednio do silników, ich potencjał w zakresie efektywności energetycznej może być właściwie wykorzystany tylko w połączeniu z odpowiednimi elementami sterującymi, takimi jak wyłączniki, integrujące styczniki, rozruszniki silnikowe, przemienniki częstotliwości itp. Tylko komponenty wysokiej jakości gwarantują właściwe działanie silników oraz minimalizację zużycia energii. W przypadku niedostatecznie wysokiej jakości elementów sterujących, silniki mogą ulec szybszemu zużyciu, np. z powodu częstych uszkodzeń wynikających z dużych prądów udarowych podczas wyłączania.
Aby ograniczyć zużycie energii w przedsiębiorstwie, zaleca się przeprowadzenie ogólnej analizy sytuacji, najlepiej w formie audytu efektywności energetycznej. Taki podejście pozwala na ocenę stanu technicznego maszyn i budynków oraz zalecenie zmian, które będą miały największy wpływ na redukcję zużycia energii. Wymiana starych silników na nowoczesne modele, które są przyjazne dla środowiska, poprawia wizerunek przedsiębiorstwa i zwiększa jego konkurencyjność na rynku. Wzrasta również komfort pracy operatorów maszyn, ponieważ nowoczesne silniki są zazwyczaj cichsze i łatwiejsze w obsłudze, charakteryzują się również niską awaryjnością.
Wybrani klienci:
Skontaktuj się z nami
Jeśli jesteś zainteresowany naszymi usługami, skontaktuj się z nami. Podczas bezpłatnej konsultacji, ustalimy obszary, w których możemy Ci pomóc i przedstawimy Ci nasze rozwiązania. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 17:00.
Zadzwoń do nas
Napisz do nas