Termomodernizacja budynków
Zużycie energii cieplnej można zmniejszyć dzięki termomodernizacji budynku. Oznacza ona mnóstwo usprawnień, które nie tylko poprawiają termikę budynku, ale i efektywność m.in. instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, chłodniczej czy wentylacji.
Jest to jednak rozwiązanie charakteryzujące się długim zwrotem z inwestycji. Dlatego jeśli w obiekcie przegrody budowlane zostały już ocieplone, należy rozważyć analizę opłacalności termomodernizacji. Jeśli okres zwrotu z inwestycji okaże się zbyt długi, zawsze można wziąć pod uwagę inne, bardziej przyjazne portfelowi rozwiązania.
Termomodernizacja budynku polega między innymi na: wymianie stolarki drzwiowej i okiennej, ociepleniu ścian, dachów, stropodachów, podłogi na gruncie oraz ścian, które graniczą ze strefami nieogrzewanymi.
Termomodernizacja wiąże się również z usprawnieniem wcześniej już wymienionych instalacji, czyli centralnego ogrzewania, chłodniczej, ciepła technologicznego, ciepłej wody czy wentylacji z odzyskiem ciepła (ta ostatnia pozycja należy też do jednych z najbardziej energooszczędnych rozwiązań).
W Energy Trend wykonamy dla Was szczegółowy audyt energetyczny, który wykaże wszelkie możliwe do zastosowania usprawnienia, nie tylko w zakresie termomodernizacji budynku. Zaproponujemy także rozwiązania instalacyjne optymalnie dostosowane do specyfiki Waszego przedsiębiorstwa.
Audyt termomodernizacyjny
Audyt termomodernizacyjny czyli audyt energetyczny budynku polega na przeprowadzeniu badań, których efektem jest powstanie raportu zawierającego wytyczne do wykonania termomodernizacji budynku. Celem takiej modernizacji jest zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody, co przyczyni się do oszczędności finansowych oraz zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Audyt termomodernizacyjny uwzględnia specyfikę budynku, takie jak położenie, wielkość, kształt, materiały, z jakich został zbudowany, rodzaj zastosowanej izolacji oraz ewentualne usterki po latach użytkowania. Istotne jest także przeznaczenie budynku i rodzaj prowadzonej w nim działalności.
Raport z audytu może zawierać wskazania do przeprowadzenia koniecznych napraw, a także zalecenia dotyczące instalacji nowoczesnych systemów i urządzeń oraz informacje o możliwościach ich finansowania, na przykład poprzez dotacje na efektywność energetyczną.
Najważniejszym celem audytu termomodernizacyjnego jest całościowe spojrzenie na budynek i zidentyfikowanie możliwości zastosowania w nim modernizacji, które będą przynosić korzyści zarówno finansowe, jak i ekologiczne. Częstym błędem podejmujących się termomodernizacji jest stosowanie standardowych, niepoprzedzonych badaniami rozwiązań, takich jak położenie izolacji czy wymiana okien. Taka strategia prowadzi do pominięcia istotnych problemów, przez co przeprowadzone zmiany tylko nieznacznie poprawiają sytuację, a koszt modernizacji nie zwróci się szybko.
Audyt może ujawnić istnienie problemów, takich jak mostki termiczne lub duża ucieczka ciepła przez przestarzały system wentylacji grawitacyjnej. Rozwiązanie tych problemów często przynosi lepsze efekty niż położenie kosztownej izolacji ścian.
Wybrani klienci:
Skontaktuj się z nami
Jeśli jesteś zainteresowany naszymi usługami, skontaktuj się z nami. Podczas bezpłatnej konsultacji, ustalimy obszary, w których możemy Ci pomóc i przedstawimy Ci nasze rozwiązania. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 17:00.
Zadzwoń do nas
Napisz do nas