Monitoring i zarządzanie energią– Automatyka BMS
System BMS
Aby zdobyć jak najwięcej informacji o energii zużywanej w przedsiębiorstwie, a co za tym idzie – obniżyć związane z nią koszty, warto wdrożyć szyty na miarę system. Mówimy tutaj o systemie BMS – platformie do zarządzania zużyciem energii i produkcją, wspomagającą optymalizację pracy zakładu. System służy także ich monitorowaniu.
System BMS może monitorować energię dzięki integracji z procesami technologicznymi oraz m.in. z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, ciepłej wody, sterowania oświetleniem, wytwarzania wody lodowej czy odzysku wody szarej.
Wspomniany system integruje maszyny i urządzenia w obrębie jednej sieci – a to sprawia, że można sterować dokładnie tymi, które odpowiadają za największe zużycie energii. Pozwala to na lepsze zarządzanie procesami w jednym budynku lub całym kompleksie, a w efekcie na obniżenie opłat za energię i to nawet o 30%. Rezultat ten nie byłby możliwy, gdyby nie sterowanie systemem w oparciu o dane ilościowe konsumowanej energii i produkcji przez każde urządzenie w ramach systemu.
Implementacja systemu BMS daje szybkie efekty dzięki możliwości wprowadzania natychmiastowych zmian. Jednak zanim dojdzie do podjęcia decyzji o wdrożeniu systemu, trzema mieć na uwadze, że zweryfikowanie tego, ile kompletny system będzie kosztować, może okazać się niełatwym procesem. Wdrożenie systemu BMS poprzedza estymacja kosztów, pozyskanie informacji od przedsiębiorstwa na temat wymagań technologicznych, a także oczekiwań i planów co do rozwoju obiektu w przyszłości. Ponadto projekty takich systemów nie należą do tanich ani prostych.
Systemy BMS należy traktować jako inwestycję, która opłaci się niższymi rachunkami za energię. A to dlatego, że koszty implementacji systemów wiążą się bezpośrednio z oszczędnościami, jakie w przyszłości wygenerują.
W Energy Trend przeanalizujemy możliwości i potencjał wdrożenia systemu BMS w Waszym przedsiębiorstwie i zaproponujemy jego finansowanie.
Jak działa system BMS
Automatyka BMS (Building Management System) to nowoczesny system automatyki budynkowej, który umożliwia monitorowanie oraz zarządzanie wszystkimi urządzeniami i systemami działającymi w budynku i jego otoczeniu, zapewniając ich wygodne i efektywne wykorzystanie. Tego typu systemy mogą być stosowane w domach prywatnych (znanych jako Smart Home), biurach, zakładach produkcyjnych i różnego rodzaju innych przedsiębiorstwach. Podłączenie do niego urządzeń przemysłowych stwarza niezwykłe możliwości współpracy pomiędzy poszczególnymi urządzeniami lub systemami oraz takiego zarządzania nimi, które pozwala obniżyć zużycie energii, na przykład poprzez zwiększenie efektywności energetycznej linii produkcyjnych
Poszczególne urządzenia podłączone do systemu BMS komunikują się między sobą za pomocą różnych technologii, takich jak: bezprzewodowo, poprzez przewody światłowodowe, tradycyjne, skręcone lub koncentryczne. Sterowanie poprzez system BMS odbywa się ręcznie, automatycznie lub z częściowym udziałem człowieka. Służyć do tego może komputer, naścienne panele dotykowe, przyciski i przełączniki, oraz aplikacje internetowe. Automatyka jest zaprogramowana w taki sposób, by sterowanie zachodziło w sposób czasowy lub parametryczny (za pomocą czujników ruchu, temperatury, itp.). System umożliwia także sterowanie wszystkimi urządzeniami jednocześnie lub wybranymi jego elementami, przy czym mogą nimi być pojedyncze urządzenia lub ich grupy. Ciekawą opcją jest tworzenie tzw. scenariuszy pracy, dzięki którym zaprogramowane wcześniej sposoby działania można uruchamiać łatwo i szybko.
Automatyka węzłów cieplnych
Systemy BMS, ponieważ tworzą rozbudowaną sieć urządzeń, stanowią kosztowną inwestycję. Prostszym i przyjaźniejszym dla portfela rozwiązaniem jest wprowadzanie po kolei mniejszych rozwiązań, takich jak przykładowa automatyka w węzłach cieplnych, której wdrożenie sprawia, że opłaty za energię zaczynają zauważalnie spadać.
Na czym polega automatyka węzłów cieplnych? Automatyzacja sterowania węzłem cieplnym dzięki analizie danych zmniejsza ilość zużywanego ciepła. W jaki sposób? Zautomatyzowany system ogranicza temperaturę czynnika, dobiera najlepsze parametry sieci, dzięki czemu reguluje lub odcina przepływ ciepła do budynków lub stref. Ale tylko tych, w których nie występuje w danym momencie zapotrzebowanie na ciepło.
System zbiera dane, które umożliwiają takie operacje jak zmiana parametrów sieci lub jej całkowite wyłączenie z obiegu. Informacje te dotyczą m.in. warunków pogodowych (aktualnych i prognozowanych), wewnętrznych warunków klimatycznych, właściwości fizycznych budynku, lokalizacji budynku, ludzkich zachowań, a także indywidualnych ustawień użytkownika jak godziny pracy pracowników w danym miejscu. Ciepłem można również sterować dzięki wykorzystaniu danych jakościowych i produkcyjnych.
W Energy Trend zapewniamy gruntowną analizę opłacalności wdrożenia automatyki w węzłach cieplnych, proponujemy również sposoby finansowania inwestycji w tym również pozyskanie Białych Certyfikatów.
Wybrani klienci:
Skontaktuj się z nami
Jeśli jesteś zainteresowany naszymi usługami, skontaktuj się z nami. Podczas bezpłatnej konsultacji, ustalimy obszary, w których możemy Ci pomóc i przedstawimy Ci nasze rozwiązania. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 17:00.
Zadzwoń do nas
Napisz do nas