Strategia ograniczenia kosztów opłaty mocowej

Opłata mocowa jest kolejnym kosztem zakładu, który można skutecznie ograniczyć. Wprowadzili ją ustawodawcy w 2021 roku, powołując się na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Opłata ta naliczana jest przez 15 następujących po sobie godzin, od godziny 7.00 aż do 22.00 każdego dnia roboczego, a więc z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Od 1 stycznia 2023 roku opłata mocowa wynosi 102,40 zł/MWh, podczas gdy w poprzednim roku – 102,60 zł. W 2021 r. opłata mocowa została ustalona na poziomie 76,20 zł/MWh.

Ma silny związek z energochłonnością produkcji i z organizacją pracy. Aby przeciwdziałać skutkom ustawy, czyli zmniejszyć opłatę, można ustalić nowy, odpowiednio dopasowany harmonogram pracy, a także uruchamiać urządzenia o określonej porze. Trudne jest jednak doradzanie w tym zakresie, gdy nie zna się specyfiki pracy zakładu.

Przedsiębiorstwo może natomiast poszukać innych, z jednej strony bardziej kosztowych, ale z drugiej: prostszych rozwiązań. W zniwelowaniu skutków ustawy o opłacie mocowej z dużym prawdopodobieństwem pomoże np. zainstalowanie w firmie fotowoltaiki. Warto ją rozważyć, jeśli szczyt obciążenia energetycznego przypada na godziny, kiedy prąd można uzyskać dzięki energii słonecznej.

Rysunek. Godziny naliczania opłaty mocowej

Opinie naszych Klientów

Wybrani klienci:

Skontaktuj się z nami

Jeśli jesteś zainteresowany naszymi usługami, skontaktuj się z nami. Podczas bezpłatnej konsultacji, ustalimy obszary, w których możemy Ci pomóc i przedstawimy Ci nasze rozwiązania. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 17:00.

Napisz do nas