Fotowoltaika dla przemysłu

i sektora publicznego

Jeżeli przedsiębiorstwo potrzebuje zmniejszyć ponoszone koszty za energie elektryczną i dodatkowo posiada przestrzeń na połaciach dachowych lub na terenie nieruchomości, to idealnym rozwiązaniem będzie montaż instalacji fotowoltaicznej (PV). Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną. Taki panel wytwarza prąd stały, który za pomocą falownika (inwertera) zmienia się w prąd przemienny, który jest już zgodny z parametrami sieci elektroenergetycznej.

Do podstawowych rodzajów paneli fotowoltaicznych zaliczamy panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Panele monokrystaliczne w tym momencie, ze względu na swoją największą efektowność, są najlepszą z dostępnych opcji. Ich sprawność wynosi 15-19%. Drugim rodzajem paneli są panele polikrystaliczne, które charakteryzują się niższą sprawnością (14-16%) – i co za tym idzie – potrzebujemy ich więcej, aby uzyskać sprawność równą panelom monokrystalicznym.

Do najważniejszych czynników gwarantujących najbardziej efektywną pracę instalacji należą:

1. Dobór odpowiedniej mocy instalacji do profilu działalności firmy

Moc instalacji PV możemy uznać za optymalną, jeśli zapewnia maksymalne wykorzystanie wytwarzanego prądu na potrzeby własne (z jednoczesną minimalizacją sprzedaży nadwyżek prądu do sieci) przy równoczesnym zapewnieniu maksymalnego współczynnika samowystarczalności.

W tym celu niezbędne jest wykonanie analizy efektywności energetycznej (uwzględniającej godzinowy profil zużycia prądu oraz produkcji prądu z instalacji fotowoltaicznej) oraz efektywności finansowej systemu energetycznego z instalacją PV.

Tylko tak możemy prawidłowo dobrać parametry instalacji fotowoltaicznej i sposób montażu oraz uniknąć przeszacowania i przewymiarowania instalacji. Przeprowadzanie analiz na podstawie faktur lub nawet pomiaru zużycia prądu w okresie krótszym niż rok bazowy warte jest tyle co… papier, na którym to opisano.

2. Optymalny dobór paneli i ich umiejscowienie na dachu lub gruncie

Aby najefektywniej wykorzystać energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej, należy zwrócić szczególną uwagę na jej właściwy montaż. Instalacja powinna być zamontowana przy uwzględnieniu wszystkich czynników wpływających na jej efektywność, tj. rozłożenie światła słonecznego w okresie dnia i roku, uwzględnienie potencjalnych stref zacienień, kierunków świata, a także rodzaju dachu i jego nachylenia. Dobór instalacji poprzedzany jest solidnymi obliczeniami oraz stworzeniem projektu.

Co daje zastosowanie optymalnej instalacji fotowoltaicznej w oparciu o naszą analizę?

  • Zapewnia największe pokrycie zapotrzebowania na prąd z OZE;
  • Jednostkowy koszt uzyskania prądu z PV jest najniższy dla instalacji optymalnej;
  • Instalacja optymalna PV ma najkrótszy prosty okres zwrotu SPBT;
  • Ogranicza opłatę mocową i częściowo zmniejsza koszty ponoszone za przekroczenie mocy umownej.

W Energy Trend pomagamy dobrać obiektywnie optymalne parametry fotowoltaiki i najefektywniejsze rozwiązanie oraz sposób montażu instalacji PV. Kompleksowo wspieramy realizację inwestycji oraz pozyskanie na nią środków.

Płynące korzyści z fotowoltaiki dla firmy

Fotowoltaika dla przemysłu umożliwia produkcję własnej energii elektrycznej z wykorzystaniem energii słonecznej. Największą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że energia słoneczna jest darmowa. Kolejną ważną korzyścią jest częściowe uniezależnienie się od dostawców energii oraz od ryzyka wzrostu cen lub przerw w dostawach prądu. Niektórzy ludzie obawiają się, że poziom nasłonecznienia w Polsce może nie być wystarczający do prawidłowego funkcjonowania fotowoltaiki, jednak Polska należy do bardzo dobrych miejsc do instalacji systemów fotowoltaicznych. Temperatura na południu Europy często przekracza 25°C, co negatywnie wpływa na wydajność ogniw fotowoltaicznych. Jeszcze wyższe wartości, utrzymujące się przez dłuższy czas, mogą być szkodliwe dla tych ogniw. Dzięki odpowiednio dobranym magazynom energii nadwyżki wyprodukowanego prądu można przechowywać i wykorzystać w okresach pochmurnych dni.

Fotowoltaika przemysłowa umożliwia ogromne oszczędności dla przedsiębiorców oraz jest łatwa w obsłudze. Nie emituje szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla, co sprawia, że jest przyjazna dla środowiska. Przed instalacją systemu fotowoltaicznego zalecane jest przeprowadzenie audytu energetycznego. Aby sfinansować inwestycję, przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnych rodzajów dotacji oraz korzystnych kredytów.

Opinie naszych Klientów

Wybrani klienci:

Skontaktuj się z nami

Jeśli jesteś zainteresowany naszymi usługami, skontaktuj się z nami. Podczas bezpłatnej konsultacji, ustalimy obszary, w których możemy Ci pomóc i przedstawimy Ci nasze rozwiązania. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 17:00.

Napisz do nas