Kompensacja mocy biernej

Wskutek przekroczenia mocy biernej należy zastosować jej kompensację. Zasady działania analizy są analogiczne do opisanych działań związanych z przekroczeniem mocy umownej. Czym jednak jest moc bierna?

Moc bierna w przeciwieństwie do mocy czynnej nie zamienia się na pracę użyteczną. Mimo to bez niej niektóre urządzenia nie działają. Co ciekawe, nie zużywa się tego rodzaju energii, ona jedyne płynie w tę i z powrotem na linii elektrownia-odbiorca.

Energia bierna dzieli się na dwa rodzaje: indukcyjną i pojemnościową. Tę pierwszą pobiera się, aby wytworzyć pole magnetyczne w silnikach i transformatorach. Z kolei pojemnościową oddaje się do sieci za pośrednictwem oświetlenia LED lub kondensatorów. Dziś mamy do czynienia z wieloma urządzeniami, które mają wpływ na moc bierną, a są to m.in. zasilacze, falowniki i długie przewody, dlatego tak ważna jest jej kompensacja.

Przepływ zbyt dużej ilości energii biernej w sieci elektroenergetycznej powoduje konieczność instalowania dodatkowych urządzeń, zwiększa straty energii czynnej w transformatorach, sieciach oraz instalacjach odbiorczych. W związku z tym prawo ogranicza ilość pobieranej mocy biernej i to niezależnie od poziomu napięcia. Pobór ponad wyznaczony limit powoduje naliczenie kar przez sieci dystrybucyjne. Limit ten wyrażony jest jako tgφ i stanowi stosunek mocy biernej do czynnej – nie powinien przekraczać 0,4.

Istnieje rozwiązanie, aby ograniczyć pobór energii biernej indukcyjnej. Należy przyłączyć w obrębie przedsiębiorstwa do sieci baterie kondensatorów. Z kolei, aby skompensować moc bierną pojemnościową, korzysta się z baterii dławików indukcyjnych. Obie baterie – dzięki temu, że wytwarzają przeciwną energię bierną nieopodal odbiornika – powodują, że nie trzeba już wspomnianej energii transportować przez sieć, a więc stosunek mocy biernej do czynnej maleje. Dzięki instalacji urządzenia kompensacyjnego energia płynie tylko między kompensatorem i odbiornikiem.

Należy pamiętać, że to jak szybko zwrócą się nam poniesione nakłady i jaki będzie końcowy efekt, w dużej mierze zależy od prawidłowego doboru urządzenia kompensacyjnego i prawidłowej oceny przyczyn występowania poboru mocy biernej – dlatego warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa w tym zakresie, zwłaszcza że koszt to % od zaoszczędzonych kar finansowych.

Opinie naszych Klientów

Wybrani klienci:

Skontaktuj się z nami

Jeśli jesteś zainteresowany naszymi usługami, skontaktuj się z nami. Podczas bezpłatnej konsultacji, ustalimy obszary, w których możemy Ci pomóc i przedstawimy Ci nasze rozwiązania. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 17:00.

Napisz do nas