Energia odnawialna staje się coraz bardziej popularna w dzisiejszym świecie, a instalacje paneli fotowoltaicznych są jednym z najbardziej efektywnych sposobów na pozyskiwanie tej energii. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na takie rozwiązanie, aby zapewnić sobie niezawodne i tanie źródło energii. Niestety, osoby odpowiedzialne za projekt często zadają sobie pytanie, jak znaleźć miejsce na pobudowanie instalacji fotowoltaicznej.

Poniżej przedstawiliśmy kilka naszych pomysłów:

  • Carporty: specjalne konstrukcje, które służą jako miejsca do parkowania samochodów, a jednocześnie pozwalają na uzyskanie maksymalnej ilości energii z paneli słonecznych. Najczęściej carporty są budowane w miejscu aktualnego parkingu, dzięki czemu przestrzeń jest wykorzystywana optymalnie.
  • Montaż na ścianach bocznych: Montaż paneli fotowoltaicznych na ścianach bocznych budynku jest dobrym rozwiązaniem, ale ważne jest, aby upewnić się, że ściana jest wystarczająco solidna, aby udźwignąć ciężar paneli. Najlepiej, aby ściana była południowa, ponieważ ta strona budynku jest najlepiej nasłoneczniona i przyniesie najwyższą efektywność paneli.
  • Dachy magazynów i pomieszczeń produkcyjnych: Dachy magazynów i pomieszczeń produkcyjnych mogą być dobrym miejscem na instalację paneli fotowoltaicznych. Jeśli dach nie jest wystarczająco wytrzymały, warto rozważyć jego wzmocnienie, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność instalacji.
  • Zadaszony parking: Zadaszony parking może pełnić funkcję carportów i być dobrym miejscem na instalację paneli fotowoltaicznych. Pozwala to na oszczędzanie miejsca i jednocześnie uzyskanie dodatkowej energii słonecznej.
  • Tereny zielone: Instalacja paneli fotowoltaicznych na terenie zielonym przedsiębiorstwa jest możliwa, jeśli zostanie przygotowane specjalne stanowisko. Jest to dobry sposób na wykorzystanie powierzchni, która w przeciwnym wypadku byłaby zmarnowana.
  • Wiaty składowania: to specjalne konstrukcje, które pozwolą na uzyskanie energii z paneli słonecznych bez potrzeby użycia dachu budynku.
  • Konstrukcje autonomiczne: instalacja może zostać wykonana na specjalnie przygotowanej platformie, takiej jak stelaż, który nie jest zintegrowany z budynkiem. Warto z nich skorzystać w miejscach słabo oświetlonych.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Poza znalezieniem odpowiedniego miejsca na instalację, ważne jest również dobranie optymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej do profilu energetycznego przedsiębiorstwa. Optymalna moc instalacji fotowoltaicznej dla przemysłu powinna zapewniać maksymalne wykorzystanie wytwarzanego prądu na potrzeby przedsiębiorstwa, przy jednoczesnej minimalizacji sprzedaży nadwyżek prądu do sieci i zapewnieniu jak największego współczynnika samowystarczalności.

W Energy Trend dostarczamy naszym klientom pełne wsparcie w procesie wyboru najlepszych rozwiązań dla ich instalacji fotowoltaicznej. Niezależnie i obiektywnie doradzamy w kwestii doboru parametrów instalacji, aby zapewnić maksymalną efektywność i wykorzystanie wyprodukowanej energii. Poza tym pomagamy w zrealizowaniu projektu, zapewniając kompleksowe wsparcie, w tym w uzyskaniu finansowania inwestycji